Stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego (od 12.10.2016r).
W powiecie bydgoskim są cztery placówki opiekuńczo-wychowawcze. Wspólną obsługę ekonomiczno-administracyjną i organizacyjną zapewnia Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Karolewie.
Zgodnie z zapisami w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z dnia 9 czerwca 2011r. wyżej wymienione placówki przeznaczone są dla dzieci od 10 roku życia do uzyskania pełnoletniości. Placówka opiekuńczo wychowawcza w Trzemiętowie, funkcjonuje od 1949roku. Dawniej funkcjonowała pod nazwa Dom Dziecka. Wydaje się, że nazwa Dom Dziecka była właściwsza niż Placówka. W latach 90 zdarzało się, że przebywało w niej okresowo nawet do 68 wychowanków. Ustawa o wspieraniu rodziny nałożyła obowiązek zmniejszenia liczebności wychowanków w nowo powstałych placówkach do 14. Placówka w Trzemiętowie przygotowana została na przyjęcie 28 wychowanków. Trzy inne placówki usytuowane są w Karolewie gmina Dobrcz – liczą po 14 wychowanków.
Dzieci trafiają do placówek na podstawie postanowienia sądu oraz skierowania wydanego przez powiat. Przyczyną umieszczenia dzieci w placówkach jest trudna sytuacja rodzinna i związane z tym trudności w funkcjonowaniu społecznym, emocjonalnym i dydaktycznym dziecka.
Prace wychowawców w placówkach wspierają pedagog, psycholog oraz pracownik socjalny. Każdą placówką kieruje dyrektor przy pomocy wyznaczonego w poszczególnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych wychowawcy. Wychowankowie placówki w Trzemiętowie uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Trzemiętowie oraz do Zespołu Szkół w Sicienku. Natomiast dzieci umieszczone w placówkach w Karolewie uczęszczają do Zespołu Szkół w Kotomierzu oraz w Wudzynie. Naukę na poziomie ponadgimnazjalnym realizują w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznym w Karolewie oraz szkołach bydgoskich i w Koronowie.
Od lipca 2012r. rozpoczęło swoją działalność Stowarzyszenie „Dziecięca Ostoja”. Siedziba Stowarzyszenia mieści się w Trzemiętowie, przy Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej nr 1
Głównym celem Stowarzyszenia jest:
Wspieranie funkcjonowania i rozwoju dzieci oraz młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym i zawodowym z powiatu bydgoskiego.
Odpłatna działalność statutowa:
- Działanie na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży ze środowisk marginalizowanych ze szczególnym uwzględnieniem środowisk wiejskich.
- Organizowanie spotkań oraz zajęć terapeutycznych.
- Prowadzenie terapii indywidualnej i poradnictwa.
- Rozwijanie umiejętności i zainteresowań.
- Prowadzenie poradnictwa i aktywizacji zawodowej dla młodzieży.
- Działalność szkoleniowa, prowadzenie wykładów, warsztatów oraz konferencji dla osób dorosłych zainteresowanych tematyką wychowania i pomocy społecznej.
- Prowadzenie terapii indywidualnej i poradnictwa dla rodzin dysfunkcyjnych w kierunku poprawy ich funkcjonowania.
- Organizowanie wszechstronnej pomocy na rzecz wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych powiatu bydgoskiego.
Nieodpłatna działalność statutowa:
- Podejmowanie działań w zakresie pomocy społecznej, w tym także poprzez prowadzenie działalności charytatywnej i opiekuńczej.
- Podejmowanie interwencji w sytuacji kryzysu emocjonalnego, trudności adaptacyjnych , niedostosowanie społecznego oraz trudnej sytuacji zdrowotnej.
- Prowadzenie profilaktyki zachowań ryzykownych oraz prozdrowotnych.
- Wspieranie wypoczynku dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji materialnej z powiatu bydgoskiego.
- Pomoc materialna.
- Pomoc dzieciom i młodzieży w adaptacji do nowych środowisk.
Stowarzyszenie wspiera wychowanków powiatu bydgoskiego.
W 2012 roku firma Jabil Global Services Poland Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bydgoszczy wspierała działalność placówek. Stowarzyszenie Dziecięca Ostoja rozdysponowywało środki finansowe na właściwą działalność placówek.
W 2013roku wychowankowie placówek – dzięki wsparciu Stowarzyszenia – wyjechali na wakacje letnie nad morze do Nowęcina, Chłapowa oraz nad jezioro Charzykowy. Stowarzyszenie wspólnie z Automobilklubem Kujawsko – Pomorskim zorganizowało konkurs plastyczny pt. „Mój wymarzony samochód” oraz „Samochód i ja”. Nagrodą był wyjazd na Tor Poznań, gdzie dzieci mogły doświadczyć przygody z wyścigami samochodowymi klasy międzynarodowej. Stowarzyszenie pamiętało o dzieciach w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
W 2013r roku Stowarzyszenie zorganizowało, dzięki wsparciu Fundacji Dobroczynności Atlas ferie zimowe dla wychowanków.
Stowarzyszenie nie zapomina o wychowankach, którzy zostali usamodzielnieni. Wspiera ich w trudnych sytuacjach życiowych.
Fundacja Dobroczynności Atlas w 2015r wsparła wielu wychowanków w wypoczynku wakacyjnym. Przy wsparciu członków Stowarzyszenia Wolontariusze z Departamentu Strategii i Wsparcia Dystrybucji Fundacji ING posadzili na terenie Placówki Opiekuńczo Wychowawczej Nr 1 w Trzemiętowie drzewka owocowe i utworzyli ścieżkę edukacyjną oraz wyposażyli w niezbędny sprzęt salę terapeutyczną.
Członkowie Stowarzyszenia mają dużo innych pomysłów, które mają nadzieje, że uda im się zrealizować.
Jeżeli Państwo też chcieliby wspierać stowarzyszenie, serdecznie zapraszamy do współpracy.
Nasze dane:
Stowarzyszenie „Dziecięca Ostoja”
Trzemiętowo 17, 86-014 Sicienko
KRS 0000405563
NIP: 5542918748
REGON: 341223836
Nr konta bankowego: 94 1600 1462 1836 4713 6000 0001
BGŻ BNP PARIBAS
Zarząd Stowarzyszenia pragnie podziękować sponsorom, którzy zawsze pamiętają. W szczególności Fundacji Dobroczynności Atlas która od wielu już lat wspiera wychowanków placówek, Altus, Bank Spółdzielczy w Sicienku i Bydgoszczy, Parafii Zmartwychwstanie Pańskiego w Bydgoszczy oraz szerokiemu gronu prywatnych osób.
Dziękując, wyrażamy swoją nadzieję na dalszą owocną współpracę i wsparcie w kontynuacji działań Stowarzyszenia.